RSS

14 lutego przypadają Walentynki, z tej okazji portal www.molnet.eu przygotował dla was specjalną galerię – do wykorzystania dla każdego zwariowanego i zakochanego chemika.

 

Jednak mamy prośbę do wszystkich którzy by chcieli w ten dzień (i nie tylko) okazać swoje serce:  Pomóż mi uchwycić świat moimi rączkami!

zapraszamy na stronę http://mateuszzajac.pl/

 

Szczegóły galerii:

Wykonanie:

Wykonana darmowym oprogramowaniem ChemSketch, Molden, GhostSript, OpenOffice, a także dzięki uprzejmości koledze z wykorzystaniem programu Matlab.

Licencja:

Dla wszystkich zakochanych na licencji Creative Commonts z informacją, że grafika pochodzi ze stron www.molnet.eu ;), dla zainteresowanych możliwość jest wydruk cząsteczek w technologi 3D.

Chemia:

Hem, jest niebiałkową częścią wielu enzymów, wchodzi w skład hemoglobiny oraz mioglobiny. Centralna część hemu posiada strukturę porfiryny, wiąże ona atom żelaza (Fe). Cząsteczka hemu jest płaska i silnie absorbuje światło widzialne – dlatego ma kolor czerwony. Hem wiąże się z odpowiednim białkiem. Tak utworzona hemoglobina może absorbować tlen, a następnie przenosić do organizmu, dlatego hem jest niezbędny do prawidłowego życia. Hem->hemoglobina->czerwone ciałka krwi->krew->serce ->walentynki

 

LOVE Peptyt tworzony przez Leucyne Pyrolizyne Waline i Kwas Glutaminowy można zapisać za pomocą skrótów jednoliterowych L-O-V-E czyli LOVE. Jak trzy pozostałe aminokwasy są znane tak Pyrolizyna (ang. pyrrolisine) jest już mniej znana. Pyrrolizyna jest 22 odkrytym aminokwasem, który jest normalnie kodowany. IUPAC/IUBMB zaleca nazwę trzyliterową Pyr i jednoliterową O dla tego aminokwasu więcej można przeczytać w artykule: http://pubs.acs.org/cen/topstory/8021/8021notw1.html

Fenyloetyloamina – jedna z substancji chemicznych odpowiedzialna za stan zakochania oraz euforii :)

Zapraszam chętnych do przysyłania swoich propozycji kartek, tekstów dla zwariowanych chemików oraz naukowców do galerii nawiązując kontakt poprzez formularz koontaktowy.

zwariowan...
 
 
Powered by Phoca Gallery