BOINC_logo

 

BOINC to skrót od Berkeley Open Infrastructure for Network Computing


BOINC to skrót od Berkeley Open Infrastructure for Network Computing, co oznacza "Otwarta Infrastruktura Przetwarzania Rozproszonego uniwersytetu Berkeley". Jest to projekt wykorzystujący nieużywaną moc obliczeniową komputerów osobistych do obliczeń związanych z różnego rodzaju projektami badawczymi. Projekt ten jest realizowany na sposób obliczeń rozproszonych - polega na podzieleniu danego zagadnienia obliczeniowego na wiele części, a następnie wysłaniu ich do wielu niezależnych od siebie komputerów. Te po pobraniu pewnej porcji danych z serwera, wykonują obliczenia, po czym przesyłają rezultaty swojej pracy z powrotem do serwera, gdzie są dostępne dla naukowców. Przetwarzanie rozproszone jest tańszą alternatywą wobec komputerów o bardzo dużej mocy obliczeniowej.

 

Uczestnictwo w projekcie BOINC jest swego rodzaju wolontariatem, pozwala czerpać satysfakcję ze wspierania rozwoju poważnych naukowych przedsięwzięć, za co przyznawane są punkty. W sposób prosty i niewymagający wysiłku można wnieść swój wkład w rozwój ludzkości, kształtowanie przyszłości. Działające na tej platformie projekty naukowe mogą przyczynić się do np.:
  • lepszego poznania natury wszechświata (LHC wspierający budowę akceleratora cząsteczek w CERN)
  • wynalezienia leków na AIDS, raka ( WCG)
  • wynalezienia leków na wiele innych chorób (projekty białkowe - Rosetta, SIMAP, Predictor, TANPAKU)
  • lepszego przewidywania zmian globalnego klimatu ( CPDN, SAP)
  • uzyskania dalszych dowodów na poprawność teorii względności ( , LHC)
  • rozwoju matematyki ( ABC, RCN, Sztaki, PrimeGrid, Riesel Sieve)
  • rozwoju chemii i nanotechnologii ( QMC, Spinhenge, NanoHive)
  • i wiele wiele więcej...

Każdy użytkownik uczestniczący w projekcie BOINC może ustalić, ile czasu i mocy obliczeniowej komputer poświęci na pracę z poszczególnymi projektami.

Lista projektów działających w projekcie BOINC:

http://www.boincatpoland.org/wiki/Lista_projekt%C3%B3w

Każdy użytkownik może przyłączyć się do określonej drużyny, przy czym punkty otrzymywane za "liczenie" w danym projekcie/projektach przekazywane są również na konto drużyny.

BOINC działa w systemach firmy Windows, Linux oraz MacOS. Kod źródłowy BOINC udostępniony jest jako wolne oprogramowanie i może być samodzielnie kompilowany na inne platformy. Instrukcje jak to zrobić (po angielsku) znajdziesz. Obecnie w ten sposób udostępnione są wersje na m.in. Solaris/Opteron, Linux/Opteron, Linux/PPC, HP-UX, i FreeBSD.

Więcej szczegółowych informacji dotyczących projektu BOINC (FAQ, opis instalacji i konfiguracji menadżera BOINC) można znaleźć na stronie największej polskiej drużyny BOINC@Poland: