Barwniki spożywcze stanowią jedno z podstawowych dodatków do produktów. poniżej zamieściliśmy galerie kilku struktur tych barwników. Współrzędne są w komentarzach.
Amarant (E123) - barwnik organiczny używany jako barwnik spożywczy. Ma barwę ciemnoczerwoną oraz dobrą wytrzymałość na wysoką temperaturę i światło. Obecnie stosowany do barwienia nielicznych produktów spożywczych, takich jak niskoprocentowe napoje alkoholowe oraz kawior, a także do barwienia produktów takich jak szminnki
Annato (biksyna) E160b, żółtopomarańczowy (pomarańczowoczerwony) barwnik terpenowy z grupy karotenoidów otrzymywany naturalnie z nasion drzewa tropikalnego Bixa orellana. Stosowany do barwienia margaryn, olejów, żółtych serów także stosowany do barwienia tkanin na kolo pomarańczowy.
Azorubina, karmoizyna, czerwień azowa (E122) jest to barwnik koloru czerwonego rozpuszczalny w wodzie. Służy do barwienia żywności (budynie, marcepan, rolady (ciasto), sernik, dżemy, marmolady, konfitury, jogurty, galaretki, kisiele). Azorubina może powodować reakcje alergiczne u ludzi nie tolerujących salicylanów. Jest również czynnikiem uwalniającym histaminę i może potęgować objawy astmy.
Betanina (E162) barwnik koloru ciemnoczerwono-fioletowego. Znajduje się ona w stosunkowo dużych stężeniach w burakach ćwikłowych. Betaina jest wrażliwy na wysoką temperaturę. Podczas gotowania jego barwa zmienia się na brunatno - Oliwkową (cząsteczka betaniny przechodzi w dwa inne barwniki), lecz zmianom tym zapobiec można poprzez obniżenie pH środowiska (zakwaszenie). Obniżanie pH środowiska po zmianie barwy betaniny na brunatno - oliwkową powoduje częściowy powrót barwy.
Źródło wiki