Quantum
Obliczenia molekularne, były początkami portalu molnet.eu. Potem nastał czas data-science i sztucznej inteligencji. Obecnie kładziemy nacisk na wykorzystanie komputerów kwantowych, symulatorów, innowacyjnych rozwiązań. Zajmując się pracą zawodową związaną z nanotechnologią i AI, mam nadzieje, że uda mi się w zespole opracować fizyczne sztuczne sieci neuronowe. W związku z tym, że zagadnienia, którymi się zajmuję, są spokrewnione z komputerami kwantowymi, ze sztuczną inteligencją, data science, nanotechnologią, postanowiliśmy publikować nasze notatki także z tej dziedziny. W końcu mechanika kwantowa dała początek modelowaniu molekularnemu i jest matką komputerów kwantowych.
Komputer kwantowy to rodzaj komputera, który wykorzystuje zasady mechaniki kwantowej do przetwarzania informacji. W przeciwieństwie do klasycznych komputerów, które używają bitów jako podstawowej jednostki informacji (0 lub 1), komputery kwantowe korzystają z kubity, które oprócz wartości 0 lub 1 posiadają pełny zakres stanów pośrednich. Kubit tym samym staje się układem zdolnym do przechowywania oraz przenoszenia znacznie większej liczby informacji niż bit, dzięki czemu jego wydajność jest wielokrotnie wyższa.
Komputery kwantowe mają potencjał do rozwiązywania problemów, które są trudne lub niemożliwe do rozwiązania przez tradycyjne komputery. Przykładowe zastosowania obejmują symulacje złożonych systemów kwantowych, optymalizację, kryptografię kwantową i badania chemiczne. Obecnie komputery kwantowe są w fazie intensywnego rozwoju, a wiele firm i instytucji badawczych pracuje nad ich udoskonaleniem.
Pomimo postępów, komputery kwantowe wciąż stoją przed wyzwaniami technicznymi, takimi jak utrzymanie stabilności kubitów i redukcja błędów kwantowych. Wraz z dalszym rozwojem technologii kwantowych, można spodziewać się coraz większej liczby zastosowań komputerów kwantowych w przyszłości.
Kubity możemy fizycznie realizować poprzez: foton, stan koherenty światła, elektrony, jądra atomowe, obojętny atom, pułapki jonowe, Tunelowanie Josephsona, Pojedynczo naładowana para kropek kwantowy, kropki kwantowe, kubity wibracyjne, porządek topologiczny, półprzewodnik dwuwymiarowy. Czyli jak widać duże są możliwości.