Budowanie cząsteczki musimy rozpocząć od otworzenia okna, w którym będziemy konstruowali cząsteczkę. W tym celu wybieramy z menu okna głównego kolejne opcje File następnie New potem Create MolGroup. W tym momencie pojawi się nowe okno, w którym za pomocą myszki (poprzez kliknięcia) będziemy wprowadzali poszczególne elementy cząsteczki.
Konstruowanie zaczynamy od wyboru odpowiednich atomów, fragmentów lub związków. W tym celu możemy posługiwać się ikonami z podstawowego okna programu lub otworzyć dodatkowe okno z modułem Molecule Builder. Dokonujemy to przez zaznaczenie w menu View opcji Builder. Pojawia się nam nowe okno, z którego wybieramy żądany element:
Wybór pierwiastka
Przyciski górne pozwalają umieścić dodatkowe atomy:
- dummy atom - umożliwia odnoszenie się do określonego punktu podczas konstruowania molekuły w układzie kartezjańskim,
- ghost atom -umożliwia to poszerzenie bazy o dodatkowe orbitale wirtualnego atomu.
Po wybraniu atomu oraz odpowiedniej geometrii fragmentu klikamy w oknie, w którym tworzymy cząsteczkę i wstawiamy odpowiednim miejscu wybrany atom. Wybrana geometria jest dopełniana wiązaniami z wodorem lub widoczna tylko formie wiązań.
Wybór fragmentu
Aby wybrać odpowiedni fragment z podręcznego menu klikamy przycisk . W nowym oknie, które się pojawi wybieramy odpowiedni fragment. Następnie poprzez klikniecie w oknie konstruowania cząsteczki wstawiamy odpowiedni element.
Wybór grupy
Aby wybrać odpowiednią grupę klikamy na ikonę , po pojawieniu się okna wybieramy interesującą nas grupę. Po czym wstawiamy ją w oknie, gdzie konstruujemy cząsteczkę, poprzez kliknięcie.
Dodawanie pojedynczych aminokwasów lub nukleotydów
Dodawanie oraz edycja własnych fragmentów cząsteczek do biblioteki
Chcąc dodać naszą własną cząsteczkę lub fragment do podręcznego zbioru po skonstruowaniu cząsteczki użyjemy przycisku , w wyniku czego pojawi się okno oferujące zapisanie dodawanego elementu.
Opcja "HOT" Atom
Po wybraniu atomu lub fragmentu cząsteczki pojawia się w oknie głównym struktura wybranego elementu z zaznaczonym "gorącym" atomem. Jest to atom, który zastępuje atom w miejscu kliknięcia na cząsteczkę w oknie konstruowania.
Przykładowo możemy ustawić w oknie głównym programu dla tetraedrycznego atomu węgla dwie pozycje gorącego węgla. Na przykład dla wybranego atomu węgla o hybrydyzacji sp3, możemy ustawić dwie pozycje "gorącego" atomu.
W oknie, w którym konstruujemy cząsteczkę po wybraniu "HOT" atomu klikamy na jeden z atomów wodoru wcześniej utworzonej cząsteczki metanu.
W zależności od zaznaczonego (gorącego) atomu uzyskujemy różne struktury cząsteczek.